Zářící Sydney

Minulý pátek začal v Sydney Vivid Festival, který už od roku 2009 pravidelně na přelomu května a června rozsvěcí a rozehrává barvami okolí opery, proslulé čtvrti The Rocks a festivalové instalace se dají nalézt i na řadě dalších míst, jako jsou parky či univerzitní kampus. Letošní rok se jich prý sešlo více než devadesát. Do barevných světel se tak dlouhých 18 dní večer co večer obléká nejen Opera House, ale celý přístav Circular Quay je až daleko za Harbour Bridge lemován pestrobarevně nasvícenými budovami, velkolepými projekcemi a interaktivními exponáty zářícími do tmy všemi barvami.

Takovou událost jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít. Využila jsem toho, že do Sydney jezdím dvakrát týdně do školy a ve čtvrtek jsem se po vyučování místo na nádraží vydala do přístavu.

Bylo to senzační. Velkým překvapením byla interaktivní instalace „Heart of the City“, na první pohled zajímavě tvarovaná červená sedačka, která se ale díky senzoru rozsvěcela a zhasínala v rytmu srdečního tepu osoby, která na ni usedla a položila ruce. Na fotkách ji bohužel nikde nemám, protože byla v neustálém obležení (a obsezení). Naprosto mě také uchvátila pohádková projekce „Enchanted Sydney“, která doslova rozhýbala Custom House a před kterou bych vydržela stát hodiny. A kterou jsem si musela natočit. A dokonce jsem z toho vyrobila video!

 

Bylo to krásné, bylo to zářivé a na každém kroku bylo na co se koukat a čemu se divit. Dokonce uvažuji nad tím, že se příští týden skočím mrknout zas. Co když jsem něco přehlédla, a co když něco potřebuju vidět znovu?

Murramarang - kempování s klokany

Od mého příletu do Austrálie se počasí moc nevycajchnovalo, dost prší, ještě víc fouká a pořádně teplo bylo jen ze začátku – inu, přichází zima. Chris nicméně pojal podezření, že by se mi tu třeba kvůli tomu nemuselo líbit. Zakoupil tedy stan a při první příležitosti si na fotbale přivodil zranění, čímž se vyloučil z nadcházejích zápasů a zajistil si volné soboty. Rozhodl se totiž, že cestu k mému srdci vyšlape své rodné zemi skrze intenzivní dobrodružný prožitek. Vyrazili jsme kempovat.

Po zodpovědném výběrovém řízení zvolil Chrisák jako nejvhodnější destinaci Murramarang – národní park vzdálený od Wollongong (kde bydlíme) necelých 200 km. Dokonce ho podezřívám, že vypsal tendr i na počasí, protože mraků jsme viděli všeho všudy asi patnáct a všechny v neděli dopoledne.

Vybaveni nutnou výzbrojí (stan, spacáky, karimatka, chladící box a klobásy) jsme se v sobotu ráno vydali na jih. Už cestou tam jsem se vcelku nadchla – sluníčko, moře, panorámata a tak, ale po příjezdu do kempu jsem se v záplavě nadšení málem utopila. Všude tam, kde během sezóny pravděpodobně stojí stany a karavany, se povalovali, žvýkali a hopkali klokani. Malí, velcí, schovaní v kapsách. Byli jsme tam jenom my a oni. A pár dalších lidí. A dětí. Všichni to ale naštěstí v neděli před obědem zabalili, takže pak jsme měli zvěř jen pro sebe, protože jsme zůstali až do pondělí.


Ještě v sobotu jsme se vydali na letmou obhlídku okolních pláží a lesů, potkali spoustu dalších klokanů a k večeru i pár králíků. Ti byli taky roztomilí, ale hladit se nedali a beztak jsme s sebou měli ty klobásy.

Vichřice sobotní noci odnesla dvěma sousedním karavanistům altánky, nám byla naštěstí jenom děsná zima - až doma jsem zjistila, že rozdíl mezi komfortní teplotou našich spacáků a noční teplotou vzduchu byl víc než deset stupňů. Všechny útrapy byly ale zapomenuty hned brzy ráno, když jsme den začali snídaňovou grilovačkou – vajíčka, rajčátka, slanina... Jsou zkrátka chvíle, kdy Australanovi odpustíte i to, že vás málem nechal zmrznout. 


První polovinu neděle jsme strávili v nedalekém Old Mogo Town, roztomilém městečku plném kaváren, vetešnictví, antikvariátů a krámků s cukrátky. Pěkně jsme se prošli, potěšili ducha, oko i žaludek, odpočinuli jsme si na verandě jedné z kaváren a ochutnala jsem “scones” - podivně vyhlížející, pobledlé, ani sladké, ani slané buchtičky, které se však po rozkrojení a aplikaci jahodové marmelády a vrstvy šlehačky stanou neodolatelné.

Krátce po obědě jsme pak do baťůžku zabalili vodu, čokoládu a foťák a vyrazili na výlet. Sice jsme nedošli úplně tam, kam jsme zamýšleli, ale na naši obranu musím říct, že jediný rozcestník, který jsme viděli, byl ten první a ten ukazoval směrem do lesa plného neznačených a geometrickou řadou se dělících cestiček. Za cíl jsme tedy operativně stanovili opuštěnou pláž plnou mušlí a hadích stop v písku. Cestu zpátky se nám naštěstí podařilo najít i bez sypání drobečků a včas na podrbání klokaních uší ještě před večeří.


Nedělní noc zavládlo bezvětří, a my jsme si tak mohli užít zvuků divočiny a  před usnutím se zaposlouchat to šustění a skřehotání obrovských netopýrů, živících se v okolních korunách a doufat, že to, co nám dopadá na stan, jsou jsou jen slupky a zbytky semínek.

Fotky tradičně u mě na rajčeti.