Výprava na Mount Everest

Máme za sebou první oddílovou výpravu letošního školního roku. Byla náročná nejen z hlediska tematické hry, ale především kvůli počasí, které nám vytrvale celé tři dny kropilo hlavy.

Celá akce začala tím, že účastníci obdrželi poukázku na skupinový výstup na Mount Everest a podrobné instrukce, podle kterých postupovat. Svépomocí se dostali až na nádraží, kde jim agent cestovní agentury předal potřebné doklady (jízdenku) a odbavil je do vlaku do Hejnic. Tam už přišly na řadu zkušené horské vůdkyně (Tečka, Skřítek a moje maličkost). Všichni novopečení horolezci obdrželi přilby a do skupiny navíc dvě lana pro případ nouze a po svých vyrazili do třináct kilometrů vzdáleného Dětřichovce.

Večer nás postihla nemilá událost, když se nám někdo vloupal do ubikace a odcizil všechny helmy. Nastalo krátké a efektivní stíhání, po němž odešli všichni spát s klidem a svou přilbou. Ráno pak následoval horolezecký výcvik - navazování na lano a zdolávání suťoviska. Odpoledne se trochu vyčasilo, a tak jsme si zabalili vše potřebné pro výstup a vyrazili k vrcholu Everestu. Nicméně těsně pod vrcholem nás bouře vrátila zpět do posledního výškového tábora. Bohužel naše místa zatím zabrala jiná expediční skupina, tudíž se pět odvážlivců odebralo strávit deštivou noc do stanu.

Vrcholem "etapovky" bylo dobývání všech osmitisícovek po vzoru Reinholda Messnera. Přes vytrvalý déšť panovala ve všech skupinkách dobrá nálada a zdálo se, že promočené oblečení nikomu snad ani moc nevadí. Hlavně, že Cho-Oyu a Nanga Parbat byly pokořeny.

Zkrátka a dobře, myslím, že ač nám déšť trochu kazil plány, byla první výprava tím nejlepším startem. Přesvědčit se můžete na mém rajčeti.

Srdce na dlani

Při průzkumu brněnských galanterií jsem v jedné z nich objevila báječné srdíčkové korálky, a tak jsem si řekla, že krásy v uších není nikdy dost, korálky zakoupila a vyrobila z nich srdcové náušnice hned ve třech barvách. Brzy k nim dost možná přibude ještě jeden model šedivý. Pokud mi tedy do příštího týdne srdíčka nevyprodají...

Pane, pojďte si hrát!

A máme tu další gamblerské náušnice, tentokrát pro fanoušky skládačky puzzle. Ještě mám v plánu vyrobit do této série jedny, skoro až hazardní, má to ale jeden výrobní háček. Budu nad tím muset zapřemýšlet...

Čtení na celou noc

Došlo mi, že ač je to k nevíře, zatím zde nepadla zmínka o jediné knížce. Na tomto místě by se myslím hodilo utrousit něco o kovářově kobyle. Proto jsem se rozhodla to částečně napravit a představit vám knihu švédského spisovatele Stiega Larssona - Muži, kteří nenávidí ženy. Jde o první díl trilogie Millenium, která nese název podle měsíčníku, jehož je jedna z ústředních postav románu šéfredaktorem. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem a pokud vaše duše touží zhltnout zajímavý příběh, vřele Larssonův román doporučuji.

Stejně jako dva následující romány trilogie (Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda), se stal bestsellerem a není se čemu divit - je neuvěřitelně čtivý, napínavý a navíc má neobvyklou detektivní zápletku, která vás pohltí tak, že v některých pasážích budete doslova neschopní se od textu odtrhnout a šest set stránek zhltnete několika "vrzy". Larsson je podle mého excelentní fabulátor, který si dokáže udržet čtenářovu pozornost. Umí chytit a nepustit - někdy, řečeno s nadsázkou, i proti čtenářově vůli. Ale je docela příjemné znovu si prožít ten podivný stav, ve kterém se mnozí z nás nacházeli, když ve škole pod lavicí nebo pozdě večer doma v posteli, tajně a s baterkou, aby to nezjistili rodiče, zkrátka "museli dočíst kapitolu". 

V románu Muži, kteří nenávidí ženy se proplétají dvě dějové linie, které spojí cesty novináře Mikaela Blomkvista a nekonvenční "detektivky" Lisbeth Salanderové. Mikael Blomkvist dostane nabídku objasnit záhadu, která se rok co rok opakuje ve stejném čase a zároveň souvisí s čtyřicet let starou a dosud nevyřešenou vraždou dívky z velmi vážené švédské průmyslnické rodiny. Mikael pronikne do propletené sítě rodinných vztahů a spolu s Lisbeth objeví děsivé tajemství, které mělo navždy zůstat pod pokličkou a které se mu málem stane osudným.

Zdroj největšího napětí (kromě sžíravé předtuchy něčeho tajného a velmi strašlivého) tkví zřejmě v určitém pocitu bezprostřednosti, čtenář má možnost vidět Mikaelovi přímo pod ruce a postupovat s ním v pátrání krok za krokem. V podstatě stejně jako on stojí i čtenář před čistou hrací plochou, kterou postupně osazuje postavičkami a souvislostmi.

Napětí nechybí ani stejnojmenné filmové adaptaci, která byla natočena v roce 2009 a v našich kinech letos v červnu bohužel trochu zanikla. Pokud dáváte přednost umění filmovému, neváhejte. Ale jestliže si chcete užít příběh opravdu do poslední kapky, doporučovala bych (velmi překvapivě) nejprve přečíst knihu. 

Film bohužel ve svých sto padesáti minutách neposkytuje dostatek prostoru pro postihnutí všech zákoutí příběhu a ani zdaleka nedokáže zasáhnout psychologii postav tak, jak je tomu v románu. Navíc se filmový příběh ubírá na některých místech po trochu jiných nitkách než kniha. Je ale nutné to filmu odpustit a přimhouřit oko nad tím, že děj je do značné míry osekaný, a to nejen o zápletky, ale také o některé postavy, a že se v některých detailech liší od originálu. Není možné vtěsnat celé pískoviště do jedněch přesýpacích hodin. Film přesto dokáže zaujmout i tím "málem", co se do něj vešlo - možná jen na začátku má rychlejší spád než by musel, takže pokud už za sebou máte knihu, bude vám chvilku trvat, než se přestanete (přes veškerou snahu to nedělat) soustředit na vynechávky. Naštěstí Lisbeth v podání Noomi Repace vás okamžitě uhrane a ujistí o tom, že jste ve správném příběhu. A s představitelem hlavní role, Michaelem Niqvistem, milé dámy, by co do charismatu mohl soupeřit snad jen Michal Dlouhý ;)

Zdá se, že filmoví tvůrci pracovali při natáčení se všemi díly trilogie, protože v některých pasážích pronikají do příběhu nepatrné záblesky toho, co bude, alespoň podle mé domněnky, tématem až následujích dvou románů. K těm jsem se ale zatím nedostala a zoufale čekám, až na mě v knihovně dojde řada ve frontě požadavků a doufám, že se tak stane dřív, než budou v listopadu tohoto a v únoru příštího roku vypuštěna do světa pokračování filmová.

Experiment z půdy

Půda, to je místo opředené nejen desítkami metrů pavučin plnými prachu, ale především rozechvělým tajemstvím dob dávno i nedávno minulých. Vždycky tam najdete něco překvapivého nebo něco, co vás rázem přenese o pár let nazpět. Na půdě běží čas úplně jinak - všimli jste si toho? Nad otevřeným kufrem plným prvorepublikových a protektorátních pohlednic jste schopni strávit třeba půl dne, a to si stihnete prohlédnout jenom zašlé známky. Hračky, které byly už dávno ve vašich poličkách vystřídány knihami a cédéčky berete obřadně do rukou a najednou se ocitnete ve svém vnitřním časoprostoru. Zkrátka půda je místo plné zvláštní a nevyčerpatelné energie. Můžete ji prohledat tisíckrát a jednou a přece vždycky najdete něco nového.

Při jednom z průzkumů naší půdy jsem objevila zbytky stavebnice, se kterou jsem si asi nikdy moc nehrála, nicméně jsem si uvědomila, že by byla škoda, nechat těch několik zapomenutých kostiček na dně dřevěné truhly dalších pár let, než jejich osud někdo definitivně sečte a všechny je vyhodí do popelnice. A tak vznikly tyto trochu experimentální náušnice a ještě o chlup experimentálnější brož, jejichž příběh začal právě na půdě.

Bižuterie ve žluté

Nenechte se zmást trojicí fotek - jde na nich pouze o jediný pár náušnic, ale nějak jsem se nemohla rozhodnout, kde jim to sluší nejvíc a kterou z nich pro ilustraci svého výrobku vybrat, a tak jsem jich zkrátka použila víc. 

Náušnice jsou vyrobené z klasických šperkových komponentů a skleněných korálků, které se mi podařilo sehnat doslova za hubičku v jedné z brněnských galanterií. (Ještě mám v záloze krabičku růžových!) Na rozdíl od šípkové brože je výhodou těchto náušnic možnost celosezónního využití a to, že navlékat korálky není taková piplačka jako je našívat.

Podzim za dveřmi

Léto sice bude oficiálně ještě týden trvat, ale při pohledu ven je zřejmé, že podzim už netrpělivě přešlapuje za dveřmi. Inspirována jeho barvami a v tvořivém pomatení mysli jsem se vrhla na jehlu a vyrobila zbrusu novou brož z filcu a korálků. Musím uznat, že její produkce byla nepředstavitelně náročná a z počátku také trochu bolestivá.


Stejnou "technikou" je vyroben i pár ještě letních náušnic, který vznikl jenom proto, že po dokončení výše zmíněného a vyobrazeného šípkového díla mě postihl zoufalý nedostatek manuální činnosti a začala mě sžírat neskonalá touha pokračovat v našívání korálků až do úplného vyčerpání.

To ale není z mého tvořivého týdne zdaleka všechno. Ještě mám v záloze jedny korálkové náušnice a jedny náušnice, ehm..., poněkud zvláštní - stejně jako další brož, kterou jsem dosud neopatřila špendlíkem, nicméně se k tomu brzy chystám. Všechno mám ale podrobně zdokumentováno, tak se těšte!